Obliczenie śladu węglowego
Ślad węglowy (ang. carbon footprint) to suma emisji gazów cieplarnianych spowodowanych bezpośrednio lub pośrednio działalnością danego przedsiębiorstwa. Jest wyrażony w ekwiwalencie dwutlenku węgla (CO2e) i corocznie obliczany dla trzech podstawowych zakresów.
Zakres usług go BIG obejmuje:
- wsparcie w zbieraniu danych koniecznych do obliczenia śladu węglowego,
- określenie wskaźników emisyjności,
- obliczenie wolumenu emisji przedsiębiorstwa lub śladu węglowego produktu (a oparciu o m.in. bazy GaBi i Ecoinvent),
- określenie scenariuszy i ścieżek emisji do 2030 r. i do 2050 r.,
- propozycje działań offsetowych,
- opracowanie Strategii Neutralności Klimatycznej wraz z wyznaczeniem kluczowych wskaźników efektywności i kamieni milowych oraz ich bieżącą kontrolą,
- wsparcie w raportowaniu niefinansowym ESG,
- coroczna aktualizacja przyjętych Strategii i przeliczenie śladu węglowego.
Wykaz emisji gazów obejmuje gazy, które powodują efekt cieplarniany i które zostały wskazane w Protokole z Kioto tj. dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (inna nazwa to tlenek diazotu, N2O), wodorofluorowęglowodory (HFCs), perfluorowęglowodory (PFCs), heksafluorek siarki (SF6) i trójfluorek azotu (NF3).
Fluorowane gazy cieplarniane tj. HFCs, PFCs, SF6 i NF3 to substancje chemiczne, które zawierają fluor oraz odznaczające się wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego (ang. Global Warming Potential, w skrócie GWP). To jednocześnie gazy, które nie występują naturalnie, ale są wytwarzane przez człowieka i są stosowane m.in. jako: czynniki chłodnicze w chłodnictwie oraz klimatyzacji, czynniki spieniające do produkcji pianek i wyrobów zawierających pianki, środki gaśnicze w ochronie przeciwpożarowej, rozpuszczalniki do czyszczenia metalowych części oraz elementów układów elektronicznych, gazy izolujące w rozdzielnicach wysokiego napięcia w elektroenergetyce oraz gazy pędne do produkcji aerozoli.
Pełen zakres usług
Nasze przedsiębiorstwa ofertuje obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa lub produktu w Zakresie 1, 2 i 3.
Zakres 1: Bezpośrednie emisje z posiadanych lub kontrolowanych źródeł
Zakres 1 obejmuje wszystkie celowe lub przypadkowe emisje powstałe na terenie zakładu, w źródłach stacjonarnych lub mobilnych, posiadanych lub kontrolowanych przez audytowane przedsiębiorstwo. Dotyczy to w szczególności wytwarzania energii elektrycznej, ciepła czy pary technologicznej lub wewnątrzzakładowego transportu materiałów, produktów, odpadów czy pracowników.
Zakres 2: Pośrednie energetyczne emisje
Zakres 2 obejmuje emisje powstałe w wyniku zużycia zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz energii. Dotyczy to w szczególności energii elektrycznej, ciepła, pary technologicznej czy chłodu.
Zakres 3: Inne pośrednie emisje
Zakres 3 obejmuje wszystkie pozostałe emisje, które powstały w całym łańcuchu dostaw. Dotyczy to w szczególności transportu surowców, półproduktów i produktów, podróży służbowych, zagospodarowania odpadów, a także użytkowania produktów przez odbiorców końcowych.
Metodyka obliczeń
Metodyka obliczeń śladu węglowego przedsiębiorstwa i produktu przez go BIG opiera się o GHG Protocol.
GHG Protocol to rodzina powiązanych ze sobą i spójnych standardów liczenia i narzędzi kalkulacji gazów cieplarnianych stanowiących podstawę do zewnętrznego raportowania informacji o emisji CO2e.
GHG Protocol obejmuje rozliczenie i raportowanie wszystkich gazów cieplarnianych ujętych w Protokole z Kioto co umożliwia wiarygodne obliczenie emisji niezależnie od miejsca jej występowania. Poszczególne standardy i narzędzia bazują na wiedzy i doświadczeniu kilkuset ekspertów i są stale udoskonalane. GHG Protocol jest podstawą do raportowania dla Komisji Europejskiej czy Grupy Zadaniowej ds. Ujawniania Informacji Finansowych Związanych z Klimatem (ang. Task Force On Climate-Related Financial Disclosures, TCFD). Jest również
Poniżej wymieniono najważniejsze, które są wykorzystywane do obliczenia śladu węglowego przedsiębiorstwa lub produktu:
- Scope 2 Guidance
- A Corporate Accounting and Reporting Standard. Revised Edition
- GHG Protocol guidance on uncertainty assesment in GHG inventories and calculating statistical parameter uncertainty
- Project Protocol
- Global Warming Potential Values
- Calculation Tools
- Estimating and Reporting Avoided Emissions