Ulga B + R - dodatkowe odliczenie wydatków poniesionych na działalność badawczo rozwojową
Każdy przedsiębiorca (niezależnie od jego wielkości) działający w dowolnej branży prowadząc działania badawczo-rozwojowe i ponosząc koszty takich prac, posiada obecnie możliwość skorzystania z ulgi pozwalającej na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczo – rozwojową. Wysokość dodatkowych odpisów dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw wynosi nawet 100% kosztów działalności badawczo-rozwojowej, natomiast spółki o statusie Centrum Badawczo-Rozwojowego mogą liczyć nawet na 150% odliczenia.
Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest:
- prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) i ponoszenie kosztów z tym związanych,
- identyfikacja kosztów kwalifikowanych do rozliczenia w ramach ulgi B+R,
- wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych w ewidencji.
Co istotne, prace te mogą być prowadzone zarówno na potrzeby własne, jak i na zlecenie klienta lub grupy kapitałowej. Nie ma także znaczenia, czy rozwój dotyczy produktów oferowanych na zewnątrz, czy też wewnętrznych procesów firmy.
Za działalność B + R uważa się działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny, podejmowaną w celu zdobywania nowej wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, za co w największej ilości przypadków uważa się:
- opracowywanie nowych produktów, usług lub procesów,
- prace nad ulepszeniami istniejących produktów, usług lub procesów,
- tworzenie nowych funkcjonalności do istniejących produktów,
- opracowywaniem nowych zastosowań dla istniejących produktów.
Koszty kwalifikowane – dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania dotyczy następujących kosztów związanych z działalnością B+R:
- wynagrodzenia z narzutami pracodawcy (także wynagrodzenia z umów zlecenia i o dzieło),
- nabycie materiałów i surowców,
- nabycie drobnego sprzętu,
- niektóre usługi doradcze, ekspertyzy, opinie,
- koszty korzystania z aparatury,
- koszty uzyskania patentu,
- amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Oferta go BIG w zakresie ulgi na działalność B+R obejmuje:
Identyfikacja i kwalifikacja
poniesionych kosztów na prowadzenie działalności B+R, które mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (koszty osobowe, materiały i surowce, ekspertyzy i opinie, sprzęt specjalistyczny, amortyzacja środków trwałych, koszty uzyskania praw ochronnych) obejmująca analizę kont, polityki podatkowej i rachunkowej oraz dokumentacji.
Opracowanie Raportu
który przedstawi zasady korzystania z ulgi i który zostanie przedstawiony organowi skarbowemu w czasie kontroli, raport będzie zawierał:
- opis stanu obecnego,
- wnioski/ocenę stanu obecnego, obejmujące w szczególności kwalifikacje danego kosztu jako podstawy do skorzystania z ulgi,
- rekomendacje zakresu koniecznych zmian i wymaganego uzupełnienia, w szczególności w zakresie wewnętrznej dokumentacji (umów, kart projektowych, ewidencji czasu pracy),
- określenie ewentualnych obszarów wymagających zabezpieczenia w formie wniosku o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego.
Interpretacja podatkowa
Wsparcie w uzyskaniu indywidualnej interpretacji prawa podatkowego:
- sporządzenie oraz złożenie wniosku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej,
- reprezentowanie Spółki w czasie trwania postępowania interpretacyjnego,
- przygotowania komentarzy do stanowisk zajętych przez KIS.
Asysta w rozliczeniu ulgi B+R
kalkulacja ulgi wraz z omówieniem i wsparciem w przygotowaniu załączników CIT-BR oraz w ramach czynności sprawdzających.
W przypadku gdy powyższa informacja spotka się z Państwa zainteresowaniem, pozostajemy do dyspozycji w celu omówienia dalszych szczegółów współpracy.