Doradztwo z zakresie OZE
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 14 sierpnia 2019 r. objęła przedsiębiorstwa prosumenckim systemem opustów. Oznacza to, że w przypadku instalacji OZE o mocy nominalnej do 50 kW (tzw. mikroinstalacji) możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie energii elektrycznej wyprodukowanej z własnej instalacji i pobranej z sieci elektroenergetycznej.
Rozliczenie ilości energii odbywa się w okresie rocznym. Dla instalacji o mocy nominalnej do 10 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh. W przypadku instalacji większych od 10 kW ale mniejszych od 50 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,7 kWh. W praktyce oznacza to, że dla prosumenta sieć elektrenergetyczna stanowi bezpłatny magazyn energii o sprawności 80% lub 70%.
Warunkiem jest posiadanie kompleksowej umowy na świadczenie usług dystrybucyjnych i sprzedaży energii elektrycznej. Objęcie przedsiębiorstw systemem opustów skraca okres zwrotu inwestycji, ponieważ pozwala skorzystać z energii elektrycznej, która została wyprodukowana poza godzinami pracy i nie została od razu zużyta na potrzeby własne w ramach autokonsumpcji.
energii elektrycznej wraz z prognozą do 2030 r. z uwzględnieniem opłat dystrybucyjnych naliczanych od ilości zużytej energii elektrycznej, czyli opłaty zmiennej, jakościowej, kogeneracyjnej, OZE czy mocowej.
budowy instalacji OZE na podstawie aktualnego stanu prawnego.
instalacji OZE dla wybranej lokalizacji w oparciu o wiarygodne dane instalacji referencyjnych.
na podstawie prognozowanej produktywności i własnego zużycia (mapowanie).
w zakresie wyboru rozwiązania technicznego.